Asıl Vakit Kaybı; Eylemsiz Olman !

Asıl Vakit Kaybı; Eylemsiz Olman !

Çok karıştırılan bir konu bu neyin vakit kaybı, neyinse olmadığı. Soru çözmek haricinde yapacağı her şeyi vakit kaybı olarak gören bile tanıdım. Oysa küçük hesaplar peşinde koşarken büyük şeyler kaçırmak mümkün bu şekilde.
Neler Vakit Kaybı Değil?
– Not Çıkarmak: Yazmak okumaktan ya da video izlemekten uzun sürüyor diye not çıkarmayı vakit kaybı görmek en sık yapılan hatalardan biri. 1 sayfa konuyu okumak 4-5dk, özetini çıkarmak ise ekstra bir 4-5dk sürer. Buraya odaklanırsan vakit kaybı gibi görmen normal. Halbuki sadece okuduğun şey 1 saat sonra bile kalıcılığını yitiriyor. 1 tekrar için 5dk daha ayırman gerek ve yazmadığın için en az 5-6 tekrar gerekiyor sınava kadar. Halbuki yazdığında bu tekrar ihtiyacı 2-3’e düşüyor. Üstelik özetin daha kısa olduğundan tekrarların da kısa sürüyor. Çarp bu süreleri bir günde çalıştığın sayfa sayısıyla. Vakit kaybını o zaman gör. Not çıkarmayı kitapta her yazanı deftere geçirmek olarak görmek de buna sebep. Benim formülüm 1 paragrafı tek cümlede, kendi kelimelerinle ve şekillerinle özetlemek. Karalama şeklinde olsa bile, sen yazanı anladığın sürece özet özettir.
Mola Vermek/Dinlenmek/Kendine Vakit Ayırmak: Neymiş efendim, sınav senesinde nefes bile almayacakmışsın. Oldu. Sürekli ders (çalışmaya) çalışarak, kendini odaya kapatarak geçen bir süre vaktin sonunda hem vücut hem beyin yoruluyor, yıpranıyor ve bıkıyor. 1-2 saatlik kendine ayıracağın süreyi çok gördüğün için o bıkkınlık bir geldi mi günlerce gitmiyor. Mola vermenin ve dinlenmenin hafızaya faydalarından, öğrenmenin bir parçası olduğundan zaten çok kere bahsettik. Yanlış inanışlar yüzünden vicdan azabı çekmemek adına verilmeyen molalar dolayısıyla çöküntü yaşamak, bu yüzden saat değil günler kaybetmek sanki vicdan azabı yaratmıyor mu? Bunun yanında daha büyük strese, depresif düşüncelere sebep olmuyor mu? Burada püf nokta zamanını ayarlamak. Çalıştığının yarısı kadar dinlenmek kazanılmış haktır. Ayrıca yatana dek çalışmak değil, gün içinde çalışıp yatmadan evvel kendine vakit ayırmak gerek (Bilinçaltı, sonrasında ders çalışacağını bile bile tam rahatlayamaz. Tekrar çalışmayacağını bilerek de bir tam rahatlama lazım.)

Kitap/Film/Dizi/Sofra/Spor: Aslında bunları da başka yazılarda tek tek ele aldık. Yine de özetleyerek anlatmak gerekirse: Öğrenme dediğimiz hadise, yeni bilginin sizin daha evvelki bilgi ve deneyimlerinizle bağ kurması ve anlam kazanması sonucu gerçekleşir. Yani kitaptan okuyunca öğrenmiş olmazsınız, o bilgiyi içeride tutmak için önden hazırlanmış bir zemine ihtiyaç var. Hayatın her durumunu komple kendiniz deneyimleyemeyeceğiniz için kitaplar, diziler ve filmler size bu zemini oluşturmakta yardımcı olurlar. Kendinize ayırdığınız sürelerde bunları gerçekleştirmek, sohbet etmek her saniye kendinizi farkında olmadan geliştirmeniz demektir. Spor ise hem vücutta biriken enerjiyi atmak, yerine de endorfin ve serotonin gibi güzel hisler veren hormonları salgılamak için hem de vücuttaki oksijen dolaşımını arttırdığından beyninizi daha aktif kullanmaya yardımcı olduğu için önemli. Hele ki önceden spor yapıyor olup sınav senesinde bırakmanın götürüsü, getirisinden çok daha fazla. Sınav senenizde sizin için önemli olan iki şey: Zaman planlama ve düzen. Nefes almamak, vücudun ihtiyaçlarını yok saymak size net kazandırmak yerine kazanabileceğiniz netlerin gitmesine ve bununla birlikte sınava ölük bir şekilde girip, gerçek potansiyelinizi gösterememenize sebep oluyor. “E ama bizim bi komşunun oğlu var hayvan gibi çalıştı bilmem ne kazandı.” dersen şunu sorarım: Peki ya insan gibi çalışsaydı?! O zaman neler neler başarırdı bi düşünsene!

(Not: Kendimizi yok sayarak çalışmaya hayvan gibi çalışmak deriz fakat hayvanları kendi haline bıraktığımızda görürüz ki onlar da kendi ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak geçirirler günü. Hayvanları, aralıksız çalıştıran da yine insandır.)

Bir önceki yazım olan Nasılsa olmayacak ! Boşuna Çalışıyorum Ben ! başlıklı yazımıda beğeneceğini umuyorum. Bir bakmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir