Hey 11. Sınıflar Buraya !

Hey 11. Sınıflar Buraya !

Üniversite sınavına hazırlıkta önemli bir dönemdir 11.sınıf.Bu dönemi başarılı bir biçimde geçirirseniz 12’yi çok daha rahat ve stressiz geçirirsiniz.

11 de nelere dikkat edilmeli, neler yapılmalı?
Öncelikle kendinize güvenin ve başaracağınıza inanın.Böyle yaparsınız ümitsizliğe düşmezsiniz. Kendinizi  başarabileceğinize ama bunun için çalışmanız gerektiğine inandırın.Sınava hazırlığın en önemli kısmı bence burasıdır.
Bu dönemde çoğu kişinin önemsemediği ancak iyi bölümler için kilit sınav olan  YGS’yi bitirmek en mantıklısıdır aslında.Böyle yapılırsa  son sene 12 deki kritik konular daha iyi öğrenecek ve YGS ile fazla vakit harcamayacaksınız.
Peki YGS nasıl halledilir?
YGS öyle bir sınavdır ki Konuların hepsini bildiğinizi düşünseniz bile hep bir yerlerde bir eksik varmış hissine kapılırsınız. Bunu ancak fazla soru tipi görerek aşabilirsiniz.  Bu yüzden konu çalışırken  düzenli aralıklarla kendinize deneme sınavı uygulayın ve sonuçları iyi analiz edin. Hangi  dersi kaç dakikada çözdüğünüzü, dersleri hangi sıralamayla çözdüğünüzde iyi sonuç aldığınızı  ve en önemlisi de hangi konularda daha çok hata yaptığınızı tespit edin.Deneme çözmek hem eksiklerinizi görmenizi  hem de  YGS mantığını çözmenizi sağlar.Böylelikle zamandan büyük oranda tasarruf edersiniz.
Diğer bir olayda anlama ve hızlı çözüme gitmektir. Bir  fen sorusu da matematik sorusu da önce doğru anlaşılırsa çözülür. Bunun için kitap okumak anlamanızı geliştirirken okuma hızınızı da artıracaktır.Böylelikle uzun paragraflardan sıkılmayacak ve doğruyu daha çabuk bulacaksınız.

Kısacası YGS için:
1) Yapabileceğinize inanın.
2) Düzenli aralıklarla deneme çözün.Çözdüğünüz denemelerin analizini iyi yapın.
3) Bol bol kitap okuyun çünkü son sene pek vaktiniz olmayacak.

LYS için yapabileceğiniz en iyi şey  ise 11’deki konuları zamanında öğrenmeniz ve geçmişteki LYS konularını çalışmanız olacaktır.12.sınıf konularını çalışmak son sene üzerinizde bıkkınlık yaratabilir bu da çalışmanızı önemli oranda düşürür.

O zaman hadi içeriğine bakalım:

Elimize bir kağıt kalem alıp masanın başına geçiyoruz.Akşam 2 saat program hazırlıyoruz.Sonra o programa, biz hazırlanmıyoruz.Programla uyuşamıyoruz yani;

Sonuç: hüsran.

Koskoca bir çalışma gününü mahvediyoruz.Üstelikte programa uyamadığımızdan dolayı moral falan da kalmıyor.

Öncelikle programdan kastımın ne olduğunu söylemem gerekiyor.Program şu değildir:

saat 20.00  ders

saat 21.00 ara

saat 21.30 ders

saat 22.30  ara

saat 23.00 ders

saat 00.00 yatış

Böyle yaparsanız kendinizi sıkıntıya sokarsınız ve en ufak aksamada ipler elinizden kopar. Önce ne yapmamamız gerektiğinden bahsettiğimize göre gelelim ne yapmalıyız. Ders çalışmak için öncelikle neler yapmamız gerektiğini bilmeliyiz. Nerelere çalışmalıyım? Ne kadar çalışmalıyım? Hangi dersten konu çalışmalıyım? Hangi dersten soru çözmeliyim? Bunları belirledikten sonra asıl meselemiz şu “Büyük plan yapıyoruz,sonra o planları parçalayıp küçük planlar yapıyoruz,küçük planları da daha küçük programlara bölüyoruz.” 

Örnek veriyorum. Biyolojiyi bu ay bitiriyorum diyorsun sonra konulara bakıyorsun,20 kadar konu var.Sonra diyorsun ki önümüzdeki ay içerisinde her gün 1 konu bitirmeliyim ve o konu çalışması bittikten sonra 1 test çözmeliyim,o ayın son 10 günüde de biyolojinin tamamıyla ilgili soru bankası bitirmeliyim.Buraya kadar büyük plan ve küçük planı yapmış olduk.Sıra küçük programlara bölmeye geldi. Burda ise saat belirliyoruz.Bugün 3 saat biyoloji 2 saat fizik çalışacağım seklinde kaba bir plan yapıyoruz. 18.00 ile 23.30 arası çalışacağım diyorsun. Sonra masaya oturuyorsun. Biyolojiden konuyu 3 işaretle parçaya bölüyorsun. İşaretli yere gelince ders çalışmaya ufak bir ara ver.Ama ara ver dediysek gidip televizyona oturma veya telefonla oynama.Telefonla oynama saati 23.30 dan sonra bunu unutma! Git bir su iç,elini yüzü yıka,evin içinde bir dolan.Sonra kalan yeri, işaretli diğer yere kadar çalış. Bir ara daha ver. Daha sonra son kısmı da çalış.Önceki aradan daha uzun bir ara verebilirsin çünkü ders değiştireceğiz.Fizikteki konuyu da çalışacağın vaktini planlayarak birkaç parçaya bölerek çalışıyorsun.

Yukarıdaki sadece bir örnekti.Ancak sizde bu şekilde bir ders çalışma stratejisi geliştirebilirsiniz.Ancak unutmamanız gereken şey tekrar söylüyorum: “Büyük plan yapıyoruz,sonra o planları parçalayıp küçük planlar yapıyoruz,küçük planları da daha küçük programlara bölüyoruz.” 

Bir önceki yazım olan Asıl Vakit Kaybı; Eylemsiz Olman ! başlıklı yazımıda beğeneceğini umuyorum. Bir bakmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir