YGS Sonucunun Önemi ve Sıralamayı Çekme Hadiseleri Üzerine…

YGS Sonucunun Önemi ve Sıralamayı Çekme Hadiseleri Üzerine…

Malumunuz yarın 28 Mart YGS Sonuçlarını Açıklama ve “Sıralamamı şuraya çekebilir miyim?” Tartışmalarının Başlama Günü. Bugünü layıkıyla kutlayabilmek adına, YGS sonucunuz hakkında birtakım bilgiler vereceğim.
?Yarın açıklanacak olan puan ve sıralamaların hepsi, sanki LYS’ye girmeyecekmişsiniz de bütün puanınız YGS’den gelecekmiş gibi hesaplanır. YGS puanı ile tercih yapacaklar için nihai sonucu gösterirler fakat LYS’ye girecek adaylara pek de doğru bir sonuç vermezler. Niye?
Şöyle diyelim. Bir sınav var, 100 üzerinden değerlendirilecek. 10 soru sorulacak. Hoca ilk 4 soruyu tahtaya yazdı, sen de çözdün. Ve hoca sonra sana bir puan verdi. Hocam daha 6 soru sormanız lazımdı demez misin? Dersin, çünkü sen 10 soruluk sınava hazırlanıyorsun. 4 sorudan hiçbirini yapamasan bile hala sorulmamıl 6 soruyu yapıp 60 alma şansın var. 4’te 0 yapman 0 alman anlamına gelmediği gibi 4’te 4 yapman da 100 aldığın anlamına gelmiyor. LYS’ye girecekler için YGS bu ilk 4 soru anlamına geliyor. Oysa sizin için hesaplanmış YGS puanları tüm sorular bu kadarmış gibi hesaplandı. Onlar üzerinden sınıfta kaçıncı olduğunuzu bilme şansınız henüz yok. İlk 4 soruda sen sıfır, arkadaşın 4 yaptı diyelim. Sonraki 6 soruda o sıfır, sen 6 yaparsan sen onu 20 puanla geçmiş bile olursun. Ki LYS bu fırsatı verir ve çalışmamayı affetmez.
?Bu sırayı çekme olayı nasıl oluyor? Sihir mi keramet mi?
Aslında sıra çekme olayı bir çeşit ilüzyon diyebiliriz ama güzel bir ilüzyon. Az evvel birkaç hesaplama yaptım: Barajı sadece YGS3-4’te geçebilmiş bir kişi YGS 1-2’de 700bin-1milyon arasında görünüyor. Bu kişi hiç çalışmasa YGS bilgisiyle LYS’de 5’er soru işaretlediğinde MF sıralaması 230-270bin aralığında oluyor. YGS 5-6’da sıralaması 1 milyon-1 milyon 300bin arasındayken Matematik-Geo’dan 5 soru, Edebiyattan 10, Coğrafya 4 soru yapsa sırası birden 400bin oluyor! 600-900bin kişi fırlıyor! ?Nasıl?! Çünkü YGS’ye 2 milyon kişi giriyor ama herkes tüm LYSlere girmiyor. En kalabalık LYS-1’e 800bin civarı kişi giriyor. Çoğunluğun yarısı MF yarısı TM bir kısmı da Allah ne verdiyseci. LYS-3’e de o civar kişi giriyor, orada da TSciler var.

Yani zaten LYS’ye girmeye hak kazanmış biri maksimum 800bininci olabilir (ki aslında o kadar bile olamaz da…) Peki nasıl çekilir bu sıra? İlk hedefiniz LYSlerden Türkiye ortalamasının üstünde net yapmak olmalı. Ortalamanın üstünde yaptığınız herbir ekstra net sizi epey yukarı taşıyor. Sıralama en kolay TM3’te çekiliyor (Edebiyat ağırlığı çok yüksek olduğu için ve o alanda görece daha az insan yarıştığı için ve Edebiyatımız kuvvetli olduğu için.) En şaşırtıcı çekişler arasında 400binlerden ilk 20binlere çekişler var. (380bin boru değildir.) Bir de şu var: YGS sıranızın düşük olması, aslında o kadar da kötü değil. YGS’de ilk 20-30binde olanların LYS’de sırayı çekmek yerine düşürmek gibi de bir ihtimalleri oluşuyor çünkü sıralarını korumak için ekstra çaba harcamaları gerekiyor. YGS 1.’sinin LYS’de 3-4bin kişi civarı düşmesi şaşılacak bir sonuç değil. Hele ki 0.25 net farkın kaç yüz kişi barındırdığı hesaplanırsa.

Sınav zor muymuş, kolay mıymış, hangi senenin YGS’ine daha yakınmış yarın hep birlikte göreceğiz. Ama 1 milyondan ilk bine gibi absürd bir beklenti olmadıkça sıralamayı istediğiniz yere çekmeniz mümkün. Bunu kafaya takarak vakit kaybederseniz, şu an elinizde bulunan çoooook büyük bir şansı kaçırmış olursunuz. Dolayısıyla gördüğünüz her rehberlikçi/koç/mezun kişi ve motivasyon hesabına “bu sıralama çekilir mi?” diye sormak değil; maksimum verimle çalışmak size gerçek cevabı veriyor olacaktır. Sayılar her şeyi gayet net anlatıyor. Daha evvel çok defa yapılan şeyi yapanlar da pekala insandı ve çoğu da “sonradan” akıllanan senin benim gibi insanlardı. Olağanüstü değillerdi yani, normallerdi. Sıram sıram sıram diye dolanmaya gerek yok. (Sebebini yukarıda epey bir açıkladım bence) O 6 sorudan kapabildiğiniz puanlar gerçekten önemli. Ha bu arada, moral bozup şimdiden mezuna kalmaya karar vermek kendinize yapabileceğiniz çok büyük bir kötülük olur. Mezuna kalmaya karar verip çalışmayı yaza ertelemek ise ondan bile büyük kötülük olur. Zaten o moralini bozan sonucu alma sebebin “geç kalmak” değil miydi?? Geç kalmaya atmadın mı suçu? E o zaman 11’ler çalışmaya başlamışken sen hayırdır nereye erteliyorsun? Seneye de aynısı çıkacak ki, çalış işte hazır herkes de çalışırken. Bakarsın mezuna kalmazsın bile… Dimi?

Bir önceki yazım olan Plan Yapmanın Püf Noktaları başlıklı yazımıda beğeneceğini umuyorum. Bir bakmak ister misin?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir